Sitemap preco ju potrebujete

Čo je to sitemap a prečo by ste ju mali mať i vy?

Ide o súbor so zoznamom najdôležitejších stránok, tvoriacich web. Síce nie je povinnou súčasťou webu, ale mať ho sa celkom dosť oplatí. Súbor Sitemap uľahčuje vyhľadávačom objaviť nové URL adresy a optimalizuje crawl budget. Zvládnete si ho vytvoriť aj sami prostredníctvom SEO pluginov či generátora sitemap XML.

Význam sitemap

Práve sitemap popri odkazoch výraznou mierou pomáha vyhľadávačom dostať sa na vašu stránku, resp. nájsť jednotlivé informácie a zaindexovať stránky. Pokiaľ nemáte ani jedno zo zmienených, vyhľadávačom môže trvať dlhšie, kým vašu stránku nájdu a zaindexujú. Teda, aby sme to zhrnuli, mapa stránok nie je zárukou, že váš obsah bude indexovaný, ale môže zlepšiť jeho prehľadávateľnosť a následne i celkové hodnotenie webu. 

Sitemap oceníte najmä v nasledujúcich prípadoch:

  • Máte veľký web s množstvom podstránok.
  • Máte nový web.
  • Ste začínajúci podnikateľ alebo bloger.
  • Na vašom webe sa nachádza multimediálny obsah.

 

Typy sitemap

Existujú dva typy máp stránok: 

  1. Sitemap HTML stránka na webe určená prioritne pre užívateľov, odkazujúca na všetky ostatné stránky na ňom. Hodí sa, ak má váš web veľa obsahu, siahajúceho mesiace a roky dozadu. Odkazovanie na tento obsah v sitemap ho robí ľahšie prístupným pre návštevníkov.
  2. Sitemap XML obsahuje tiež zoznam stránok na webe, ale v špeciálne navrhnutom formáte, určenom pre vyhľadávače. Takáto mapa môže zahŕňať aj metaúdaje, ktoré vyhľadávačom prezradia viac informácií o jednotlivých stránkach. 

Ako vytvoriť XML sitemap a čo má obsahovať? 

Základná sitemap obsahuje povinný údaj URL stránky, ale taktiež môže byť doplnená aj o ďalšie informácie, napríklad čas, ako často sa menia informácie, či dôležitosť stránky v rámci webu od 0.0 po 1.0. 

Môžete si najať programátora, alebo to zvládnete aj sami. Ako? Prostredníctvom free online generátorov XML sitemap, kedy vám stačí len vložiť URL stránky. Tých nájdete na internete naozaj požehnane. Alebo využite SEO plugin Yoast, sitemap vďaka nemu vytvoríte vo WordPresse. V skratke vám priblížime postup: 

  1. Z panela WordPress prejdite na doplnky > Pridať nové. Do vyhľadávacieho poľa zadajte „Yoast SEO“. Následne kliknite vľavo na „Inštalovať teraz”. Potom aktivujte. 
  2. V ľavej navigačnej ponuke prejdite na SEO > Všeobecné. Posuňte sa nadol na XML mapy lokalít a kliknutím prepnite mapy stránok. Potom kliknite na položku Uložiť zmeny. 
  3. Prejdite do oblasti sitemaps (SEO > General > Features). Posuňte sa nadol na mapy lokality XML a kliknite na otáznik vpravo. Nájdete tam odkaz na „Zobraziť mapu lokality XML“.
  4. Zamierte na SEO > vzhľad vyhľadávania. Vyberte typ obsahu z horných značiek a použite prepínač zapnutia/vypnutia pre také, ktoré nechcete zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania.
  5. Následne pridajte novú sitemap do vyhľadávača pomocou nástroja Google Search Console. Tam nájdete položku Pridať / otestovať mapu lokality. Do zobrazeného poľa zadajte sitemap_index.xml a potom kliknite na položku  „Odoslať”.

 

Ako používať sitemap a na aké chyby si dať pozor?

Sitemap je doplnok súboru robots.txt. Kým však v súbore robots.txt. informujete botov, na ktoré stránky ísť nemajú, v sitemape naopak, ktoré majú prechádzať. Pripomíname, že sitemap nezaručuje, že všetky stránky budete mať indexované. Iba pomáha k indexácii. 

Do sitemapy vkladajte iba URL adresy, vhodné na indexáciu, so stavovým kódom 200.

Takisto nezabúdajte na pravidelnú aktualizáciu, aby sa tu nachádzali iba relevantné stránky.

Pokiaľ nechcete nejaké stránky alebo príspevky indexovať, treba ich jednoducho v súbore vylúčiť.

 

Ak máte rozsiahly web, rozdeľte sitemap na viaceré časti. Jeden súbor môže mať najviac 50-tisíc podstránok a maximálne 50 MB.

 

Potrebujete vedieť a vysvetliť z oblasti SEO viac? Riešite konkrétny problém a bez odborníkov sa to asi nepodarí? Obráťte sa na našich SEO špecialistov. Radi vám podajú potrebné informácie, poradia, pomôžu a rozbehnú váš online biznis podľa predstáv.

 

Nasledujúci článok
Duplicitný obsah: prečo škodí vašim pozíciam, ako ho objaviť a odstrániť?

Naposledy pridané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.