Black hat SEO sú nekalé techniky s cieľom zlepšenia pozícií v SERP-e. Snažia sa oklamať Google a jeho pravidlá. Ich pozitívny účinok býva len krátkodobý, následne webová stránka dopláca na tieto taktiky penalizáciou až úplným vymazaním z výsledkov vyhľadávania.
SEO techniky – black, white, gray
Black hat SEO taktiky využívajú nekalé techniky, ktoré sa ale páčia botom. Zneužívajú nedostatky ich algoritmov. V podstate sa ich snažia obalamutiť. Nedbajú na prínosnosť stránky a kvalitu obsahu pre užívateľov. Keďže bývajú dosť agresívne, nemávajú dlhodobý pozitívny účinok na pozíciu webu v indexe Google. Čiže je len otázkou času, kedy vyhľadávač zistí prostredníctvom sledovaných SEO faktorov porušovanie zmluvných podmienok a príde penalizácia. Riskujete až úplné zakázanie zobrazovania vašich stránok medzi výsledkami vyhľadávania.
Opakom black hat SEO je white hat SEO s cieľom poskytnúť používateľom čo najlepší obsah a zážitok na stránke.
No a niekde na polceste stoja gray hat SEO, ktoré nie sú striktne zakázané vyhľadávačmi, ale nepovažujú sa za vhodné postupy.
Najpoužívanejšie black hat SEO techniky
Link farmy
Ide o formu spamovania indexu webového vyhľadávača (tzv. spamdexing). Prostredníctvom siete webov, ktoré na seba navzájom odkazujú a takýmto spôsobom si chcú zvýšiť SEO hodnotenie. Väčšina z nich je vytvorená prostredníctvom automatizovaných programov a služieb.
Invisible text
Tento text je neviditeľný pre užívateľa, resp. úmyselne ukrytý tak, aby ho ten nevidel. Zapracovaný do HTML kódu stránky, vďaka čomu ho vedia čítať vyhľadávače a môže tak dochádzať k ovplyvňovaniu výsledkov vo vyhľadávačoch.
Keyword stuffing
Jednoducho to schválne preženiete v texte s kľúčovými slovami. Zameráte sa na tri-štyri vybrané a text je nimi doslova preplnený, čo sa Google nepáči. Ide rozhodne o nevhodnú taktiku, ako na SEO.
Cloaking
Táto black hat SEO technika spočíva v tom, že užívateľom sa zobrazuje iný obsah alebo URL adresy ako search engine botom.
Gateway pages
Takéto stránky presmerujú návštevníka na novú bez toho, aby relevantne reagovali na jeho vyhľadávací dopyt.
False rich snippets
Ide o nepravdivé štruktúrované dáta. Spomeňme jedny z najčastejších – písanie falošných päťhviezdičkových recenzií.
Ďalšie black hat SEO techniky
-
- reoptimalizácia webových stránok,
- vytváranie stránok, subdomén alebo domén s duplicitným obsahom,
- nerelevantný linkbuilding,
- vkladanie nesúvisiacich kľúčových slov do textu,
- spamovanie v komentároch na webe či na sociálnych sieťach,
- neoprávnené získavanie údajov, vírusy, trójske kone a iné druhy malvéru.
Ako sa brániť voči black hat SEO technikám a predísť zakázanému?
Čo vám budeme hovoriť, najlepšou prevenciou je pravidelný monitoring a analýza. Majte pod drobnohľadom odkazové portfólio i kanály návštevnosti.
Ak už prídete na niečo, čo vám „smrdí” black hat SEO, prvým krokom by malo byť kontaktovanie danej stránky. Pokiaľ budete v tomto prípade neúspešní, potom skúste informovať vyhľadávacie nástroje. Prostredníctvom formulárov. Podozrivo sa správajúcu stránku viete nahlásiť napríklad cez tento report.
Pozor si dajte aj na vlastné chyby, ktoré následne Google môže „hodiť do jedného vreca” s nekalými black hat SEO technikami. Napríklad nevhodne spracované SEO články, nadmerné používanie kľúčových slov alebo nákup spätných odkazov cez pochybné stránky.
Nesnažte sa za každú cenu posunúť stránku na prvé priečky pomocou pochybných taktík. Stavte radšej na odborníkov, ktorí pri SEO optimalizácii web stránok vedia, čo robia. Na rozdiel od prvého spôsobu to bude fungovať dlhodobo a neprinesie vám to žiadne škody ani postihy. Využite našu konzultáciu zdarma a rozbehnite váš online biznis bezpečne a perspektívne tým správnym smerom.